Trening TOMATISA®

Jak rozumieć trening Tomatisa® i skąd wiedzieć, czy to jest dla mnie/ mojego Dziecka?

Wielu z nas zapewne doświadczyło zwiększonej wrażliwości na dźwięki w czasie choroby czy zmęczenia. ? Dźwięki, które na co dzień akceptujemy, które są dla nas komfortowe, w czasie choroby lub zmęczenia wydają nam się męczące, drażniące, przyprawiające wręcz o ból głowy. ? 

Jeśli stan choroby lub niepełnowartościowego snu będzie utrzymywał się w organizmie stale, naturalną reakcją organizmu może być zwiększona wrażliwość słuchowa czy zaburzona umiejętność koncentracji uwagi na odbiorze i przetwarzaniu bodźców słuchowych. Dlatego tak ważne jest dochodzenie do przyczyn trudności, by nasze działania terapeutyczne nie były nietrwałym leczeniem objawów, a faktyczną pomocą w codziennym funkcjonowaniu.

Czym jest trening TOMATISA®?

Trening przetwarzania słuchowego, prowadzony metodą Tomatisa®, jest to program naturalnej stymulacji neurosensorycznej. Polega na tym, że specjalne słuchawki programowane są indywidualnie dla danej osoby i następnie, w pierwszym etapie przez 15 dni, należy słuchać indywidualnego programu conajmniej przez 45 minut dziennie. Słuchawki wypożycza się na ten czas do domu, więc nie trzeba odwiedzać gabinetu w celu przesłuchania programu.

Efekty ? treningu słuchowego ? u każdego Dziecka i osoby dorosłej mogą być inne.

Od czego mogą zależeć efekty treningu słuchowego? 

☝️ Między innymi od tego z jakiego powodu trening słuchowy był zalecony – jaki problem i trudności występowały u danej osoby. 

A jakich efektów można się spodziewać po treningu słuchowym Tomatisa®?

Między innymi:

 • poprawa umiejętności koncentracji uwagi,
 • mniejsza wrażliwość słuchowa,
 • mniej emocjonalne reakcje na dźwięki,
 • poprawa czucia własnego ciała w przestrzeni,
 • lepszy sen,
 • i wiele innych.

Czy trening Tomatisa® wystarczy zrobić raz na całe życie? ?

Jest to kwestia bardzo indywidualna: niektórym osobom może wystarczyć jeden trening Tomatisa®, inne mogą potrzebować powtórzenia takiego treningu. 

W zależności od tego, czy Dziecko lub dorosły został skierowany na trening słuchowy z powodu:

 • nadwrażliwości na dźwięki,
 • trudności z wyciszeniem się,
 • opóźnionego rozwoju mowy,
 • trudności z nauką języków, 
 • czy z innych powodów, 

przebieg terapii może być inny – to ważne by był dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka czy dorosłego. 

Ponadto bardzo ważne jest również to, co dzieje się po odbyciu treningu słuchowego. Musimy pamiętać, że nasze ciało jest całością. Praca naszych zmysłów jest zależna od wielu czynników, m.in. od stanu naszego zdrowia czy samopoczucia.

TRENING TOMATISA® prowadzony jest w gabinecie ERKA przez neurologopedę Beatę Szewczyk – certyfikowaną terapeutkę TOMATIS®.

Aby dowiedzieć się więcej o cenie treningu Tomatisa® i podziale treningu na etapy, wystarczy kliknąć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *